Saturnuskin peruuttaa. Onko se kuitenkaan niin tärkeää?

touko 21, 2021 | Astrosää

Saturnuskin lähtee peruutusleikkiin mukaan 23. toukokuuta. Pluto peruuttaa jo ja kyllä ne muutkin kunhan tämä kesä tästä vähän etenee. Alkaa olla vissiinkin viimeisien valintojen aika koittanut. Vesimiehen 13 ja puolessa asteessahan tuo peruutus alkaa. On muuten Suomen saturnukseen aika tarkkaan vastapäätä ja onhan siellä uranusneliötäkin. Kaipa tuo uranusneliön tarkoitus on varmistaa aikansa eläneiden härdelliviritysten romuttuminen. Kaipa niitä aika monella on eikä vähiten eduskunnan suunnassa. Että tämä putsioperaatio taitaa olla Suomessa ihan täyttä totta ja läsnä Suomienergiassa. Se Suomen saturnus on leinonassa aika tarkkaan samalla asteluvuvulla, hieno pytinki varmaankin mutta taitaa nyt maanjäristys iskeä siihen jos se universumin mielestä on suomalaisille vain hyväksi. Kannattaa se omakin kartta tsiigata sieltä leijonan puolivälistä niin voi päästä jyvälle…

Minusta tässä mennään nyt byrokratiahelvetin raiteelta kohti Intiaaniyhteisömäistä systeemiä. Siinä jokaisella on oma yksilöllinen ja kunnioitettu paikkansa. Sitä kohti nyt ainakin. Nykyrakennelman toimivuus perustuu porrasmaiseen tasapäistämiseen jossa alempi porras nuolee ylemmän p… eiku kenkiä, ja saa tästä hyvästä sen verran leipää ja sirkushuvia että ruletti pyörii. No voi nyt lakata pyörimästä.

Tätä se on nyt lopun vuotta

Kukaan vaan ei tasan tarkkaan tiedä mitä tästä tulee. Viimeisen valinnan aikaakohan tässä nyt mennään… ylivaltaplaneetta pluto kääntyy 6.10. ja saturnus pian sen jälkeen 11.10. Tällä välillä etsitään jäljelle jääneitä palapelin osasia ja tammikuun 15. päivään mennessä ne pitäisi olla edes jotenkin järjestetty kun saturnus tulee 13 ja puoleen asteeseen vesimiestä. Ylivaltaplaneetta pluto pääsee taas 26,48 asteeseen 27.1., josta se lähti peruuttamaan huhtikuussa. Eiköhän sitä alkuvuodesta 2022 ala olla sitten eteenpäin menemisen tuntua. Peruutussetistä viimeisenä oikenee chiron 20.12. Kyllä tästä helmikuun alkuun pitäisi olla jo aika selkeää settiä.

Omaehtoinen valinta

Saturnus vesimiehessä viittaa omaehtoisuuteen ja nyt kai tehdään sitten viimeistä valintaa konkreettisissa asioissa, ulkoisissa asioissa joiden ajatellaan muodostavan rakennetta ympärillemme. Rakennetta jolta edetä edelleen. Vesimiesaikaan ei oikein enää sovi ajattelun ulkoistaminen eikä varsinkaan päätöksen. Tässä nyt ei ole mitään konkreettisia takeita valintojen tueksi kuitenkaan, ne ovat kuin ilmaan piirrettyjä hahmotelmia jotka saattavat kadota tuuleen kun saturnuskin peruuttaa, silloinhan on purkuutalkoot… ja joku taas sanoo ettei sittenkään niin vaan näin. Tätä se on saturnuksen ja uranuksen neliö, kaikki on yllätyksiä täynnä.

Omasta valinnasta tulee olla sisäisesti tietoinen, ja jos on, se ei myöskään epäilytä yhtään. Siinä ei ole pelon hiventäkään, koska silloin pystyy luottamaan omaan sisäiseen tietoon eikä hae vahvistusta auktoriteettiosastosta. Sen osaton lupaukset on nyt tuuleen heitettyjä huutoja ja niitä nyt varmaankin vatvotaan niin kauan kuin saturnus peruuttaa. Ja myös siltä osastolta annettuja määräyksiä ja rajoituksia ainakin helmikuulta lähtien, jolloin saturnus oli samassa asemassa kuin mihin se peruusvaiheessa menee, 7 asteeseen vesimiestä.

Aikaisempia kirjoituksia

Kohti unelmaa

Kohti unelmaa

Tuntuuko että välillä on ajanjaksoja jolloin unelmat saavat sijaa ja konkrettista muotoa elämässä? Että niillä on mahdollista toteutua ihan käytännössä? Joillekin tällaista mahdollisuutta tarjotaan parhaillaan ja voimakkaimmin se tällä kertaa osuu kalojen merkkiin.

lue lisää
Suomi 2025

Suomi 2025

Mitä mahtaa Suomelle kuulua vuonna 2025?

Onhan tätä tavallaan odotettu nähtäväksi. Jokin aavistus on ollut jo kohta 6 vuotta. Maailma ja Suomi oli v. 2019 kovin toisen näköinen kuin nyt. Paljon on tapahtunut ja tuntuu että siitä olisi jo ikuisuus. Olin silloin Suomen astrologisen seuran kevätpäivillä Helsingissä luennoimassa Sepon kanssa aiheesta ”Maailma ja me 1914 -2034”. Hyvä asia Suomen kannalta 2025 lienee että vuuosi loppuu kuitenkin joskus.

lue lisää
Henkisten ominaisuuksien uusi aika

Henkisten ominaisuuksien uusi aika

Neptunus on tyypillisin selvänäkijöiden, noitien tai velhojen planeetta. Se edustaa useimmille näkymätöntä maailmaa ja useimmat eivät taida myöntää sen edustamien asioiden olemassaoloa. Se on mystinen, ei-konkreettinen planeetta, joka aloittaa nyt toisen kierroksensa eläinradalla löytämisensä (1846) jälkeen. Eläinradan ensimmäiseen merkkiin oinaaseen se siirtyi 1874 – 75.

lue lisää
Copyright © 2025Arto Virtanen

Tietosuoja

Astrostudio
Yleistä tietosuojasta

Tämä verkkosivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota sinulle parhaan mahdollisen käyttökokemuksen. Evästetiedot tallennetaan selaimeesi ja suorittavat toimintoja, kuten tunnistavat sinut, kun palaat verkkosivustollemme, ja auttavat tiimiämme ymmärtämään, mitkä verkkosivuston osat ovat mielestäsi mielenkiintoisimpia ja hyödyllisimpiä.